HALLOWEEN – POPOŁUDNIE Z DUCHAMI

W duchy można wierzyć , można też opowieści o nich włożyć między bajki , nie sposób jednak nie dostrzec ich obecności w książkach i filmach adresowanych również do dzieci . Można lubić Halloween , można również uważać , że to święto jest nam niepotrzebne , coraz bardziej dostrzegalna jest jednak jego obecność w kulturze polskiej . Wychodząc z założenia że każdy pretekst jest dobry , by dobrze się bawić , postanowiliśmy 30 października  zorganizować Halloween w Bibliotece . Na początku spotkania dzieci zapoznały się z tradycją obchodzenia tego święta , z zaciekawieniem słuchały książki o duchach i wampirach . Kulminacyjnym punktem programu były różne gry i zabawy , które wywołały dużo emocji . Dzieci chętnie brały udział we wszystkich przygotowanych dla nich konkurencjach , nie zabrakło tańca z miotłą , konkursu na mumię oraz przeprawy przez bagno . Pragniemy zaznaczyć iż dzieciaczki na Halloween przyszły w stosownych do okoliczności przebraniach .

Warto wiedzieć , że święto Halloween wcale nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych , choć tam obchodzi się je najhuczniej . Ma ono rodowód celtycki i od dawien dawna związany jest z czarną magią . Celtowie wierzyli ,że w ten dzień zaciera się granica między zaświatami a światem żywych , duchom zatem łatwiej ją przekroczyć . Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy , ponacinane na podobieństwo demonów . To stąd właśnie w dzisiejszych obchodach tego święta dziwaczne stroje , wydrążone dynie z palącymi się świecami i pozostałe mroczne symboli .

IMG_1411                                           IMG_1410                                          IMG_1418ZAPRASZAM DO GALERII TAM ZNAJDZIECIE PAŃSTWO FOTORELACJĘ Z HALLOWEEN .