Z dniem 26 października 2005r. na mocy Uchwały Nr XXXV/269/05 Rady Gminy Podgórzyn została utworzona Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Podgórzyn z/s w Miłkowie jako samorządowa instytucja kultury.
Przedmiotem działania Gminnej Biblioteki Publicznej jest w szczególności:
1. gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych,
2. obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie,
3. prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentującej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej,popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.
Siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Podgórzyn jest miejscowość Podgórzyn.
GBP Gminy Podgórzyn prowadzi swoją działalność poprzez Filie i Punkt Biblioteczny.
W skład Biblioteki wchodzą:
1. Filia w Sosnówce
2. Filia w Miłkowie
3. Filia w Ściegnach
4. Punkt Biblioteczny w Staniszowie.
Biblioteka organizuje zajęcia z dziećmi, spotkania autorskie i spotkania z ciekawymi ludźmi ,wystawy, szkolenia dla użytkowników biblioteki oraz prowadzi Dyskusyjne Kluby Książki .
Współpracujemy z Książnicą Karkonoską w Jeleniej Górze .Korzystamy z depozytu książkowego ,uczestniczymy w warsztatach i szkoleniach wyjazdowych do innych bibliotek powiatu . Bierzemy udział w spotkaniach autorskich ,
We wrześniu 2012r. został ogłoszony konkurs na logo Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Podgórzyn. W wyniku konkursu został wyłoniony zwycięzca – Pan Marcin Mieleszko, mieszkaniec Sosnówki.
Według autora logo łączy cechy charakterystyczne dla współczesnej biblioteki i jednocześnie nawiązuje do samego regionu. Efektem jest połączenie symbolicznego przedstawienia gór, spomiędzy których wylewa się Wodospad Podgórnej, a całość dopełnia rozmazane zachodzące (lub wschodzące) słońce. Jednocześnie można dostrzec utworzoną z kolorowych elementów wodospadu i słońca literę ” i”, przypominającą o informacyjnej służbie nowoczesnej biblioteki, w której coraz większą rolę odgrywać będzie informacja naukowa. Kompozycja jest otwarta, podobnie jak każda biblioteka publiczna, nie tworzy wrażenia niedostępności i odseparowania, ale wręcz przeciwnie – zaprasza do wnętrza.
Biblioteka od 2011r.bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek.
Naszymi bibliotekami partnerskimi zostały :
Gminna Biblioteka Publiczna w Przewornie,
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczowie,
Miejska Biblioteka Publiczna w Karpaczu.
W ramach programu pozyskaliśmy :
– rzutnik,ekran ,laptop, urządzenia wielofunkcyjne / 4 sztuki/ ,drukarka A3, aparaty fotograficzne /4 sztuki/, zestawy komputerowe/6 sztuk/,oraz oprogramowanie do komputerów.
Program Rozwoju Bibliotek umożliwił bibliotekarzom z terenu Gminy Podgórzyn udział w licznych szkoleniach, które przyczyniły się do podniesienia kwalifikacji pracowników,co podniosło prestiż oraz wizerunek naszych bibliotek.
Zakwalifikowałyśmy się do współpracy z dwoma organizacjami pozarządowymi:
1. Centrum Edukacji Obywatelskiej
2. Fundacją Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych
Realizując Plan Rozwoju Bibliotek zostało zawiązane partnerstwo lokalne.
Naszymi partnerami zostali :
-Urząd Gminy Podgórzyn
-Szkoła Podstawowa Milków, Sosnówka ,Ściegny
-Stowarzyszenia Przyjaciół Miłkowa , Sosnówki , Staniszowa
-Sołtysi Marczyc , Sosnówki , Ściegien
-Radni Ściegien , Sosnówki , Marczyc
-Książnica Karkonoska
-Przyjaciele Bibliotek
Warunkiem dalszego udziału w PRB było opracowanie Planu Rozwoju Bibliotek na okres 2012-2015. W ramach tego planu wypracowaliśmy misję i wizję biblioteki:
MISJA
Misją Biblioteki Publicznej W Gminie Podgórzyn jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych społeczeństwa lokalnego, upowszechnianie kultury i czytelnictwa, a także świadczenie usług informacyjno-turystycznych dla ludności.
WIZJA
Biblioteka nowoczesnym centrum kultury i edukacji oraz miejscem spotkań bez względu na wiek i status społeczny.
Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Podgórzyn bierze udział w programie Orange dla bibliotek. Dzięki temu użytkownicy biblioteki mają bezpłatny dostęp do internetu.