W Bibliotekach na terenie gminy odbyło się wiele ciekawych spotkań i zajęć edukacyjno-literackich:

1. Cykl spotkań pt.” Z książką na walizkach” organizowanych przy współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im.Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu oraz Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze dla młodego czytelnika.W ramach akcji odbyły się cztery spotkania ze znanymi pisarzami :

Grzegorz Leszczyński    – ” Baśnie z całego świata „

Joanna Olech                 – ” Dynastia Miziołków ” ,  ” Tytus – superpies „

Joanna Papuzińska     – ” Moja mama jest czarodziejką „, ” Kołysała mama smoka ”      „Rokiś wraca ” , ” Rokiś  i kraina dachów „

Obraz 095Z książką na walizkach-Papuźińska 2010 (21)

Andrzej Marek Grabowski – ” Afera smoka Nudożera ” , ” Kulfon co z Ciebie wyrośnie ” , „Pirat Jędruś „

IMG_0289IMG_0328

2. Spotkania  autorskie w ramach  Dyskusyjnego  Klubu  Książki :

Krzysztof Koziołek                – „Miecz zdrady „, ” Święta Tajemnica „, ” Droga bez powrotu”

IMG_0215IMG_0218

Jacek Hugo-Bader                – ” Biała gorączka „, ” Dzienniki Kołymskie „, ” W rajskiej dolinie wśród zielska „

IMG_0169IMG_0167

Katarzyna Enerlich              –   ” Prowincja pełna marzeń „, ” Prowincja pełna słońca ” ,” Prowincja pełna gwiazd ” , ” Prowincja pełna smaków „, ” Prowincja pełna czarów „

IMG_0863spotkanie autorskie Katarzyna Enerlich  pażdziernik 2013 (6)

Janusz Mędrykiewicz                 – ” Spotkanie z Duchem Karkonoszy”

IMG_1415IMG_1420

– Agnieszka Lingas – Łoniewska  – ” Bez przebaczenia ” ,” Zakręty losu „, ” Zakład o miłość”, ” Szósty ” ,” W zapomnieniu ” , ” W szpilkach od Manolo „, ” Łatwopalni „

3. Spotkania z  podróżnikiem Stanisławem Dąbrowskim – prelekcja  slajdów pt:” Dzisiaj w Betlejem „

IMG_0618IMG_0265

4. Ogólnopolska Akcja pt.” Noc w Bibliotece „- prezentacja slajdów ” Z podróży po Peru”

IMG_0607IMG_0616

5. Zajęcia edukacyjne z policjantem pt.” Bezpieczna szkoła „, ” Bezpieczny internet”
które odbyły się dzięki współpracy z Gronem Pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Sosnówce i Komisariatowi Policji w Karpaczu .Dla uczniów klas IV-VI spotkanie odbyło się w szkole ,natomiast dla kl.O-III spotkanie odbyło się Filii w Sosnówce , zajęcia poprowadził aspirant Tomasz Ciepliński , aspirant Krzysztof Lenczewski i sierż.sztab.Paweł Biegus.

Lekcja biblioteczna -spotkanie z policją 2012 (1) Lekcja biblioteczna -spotkanie z policją 2012 (5)spotkanie z policją -Bezpieczna droga do szkoły-2013 (13) spotkanie z policją -Bezpieczna droga do szkoły-2013 (20)

6. Ferie zimowe 2012 w bibliotekach na terenie naszej gminy. We wszystkich naszych bibliotekach były prowadzone zajęcia dla dzieci. Były to zajęcia z origami, zajęcia plastyczne. Dzieci brały udział w konkursach, quizach, oglądały bajki, wykonywały ramki na zdjęcia, laurki na Dzień Babci i Dziadka, robiły mandale. Korzystały z internetu.

Ferie zimowe 2012 zajęcia z origamii (3)Ferie zimowe 2012IMG_0061 IMG_0091

7. Cykliczne zajęcia z dziećmi. To lekcje biblioteczne, zajęcia edukacyjno-kulturalne. Przy współpracy z nauczycielami, realizujemy programy dydaktyczne. Dzieci ciekawie spędzają czas w bibliotece, dowiadując się różnych interesujących rzeczy, pobudzają swoją wyobraźnię.Na miejscu są udostępniane książki .Odbywa się głośne czytanie bajek, zabawy ruchowe,odgadywanie rebusów ,zagadek.Zostaje wykonanych wiele prac z których robi się wystawy. Dzieci korzystają też z komputerów .  Zajęcia są  bardzo miłe i wesołe .

DSC00450lekcja biblioteczna kl (5)

IMG_0670IMG_0668

8. Biblioteka prowadzi Dyskusyjne Kluby Książki : w Filii w Ściegnach Klub dla dzieci i młodzieży a w Filii w Podgórzynie  Klub dla dorosłych.

9.    Przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej  i  Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty -Biblioteka wzięła udział w akcji ” Dzień Dziecka w Bibliotece” .Dzięki organizatorom zostały udostępnione dwa filmy dla najmłodszych ” Nocturna” i ” Sekret Eleonory” , których projekcja filmu była wyświetlona w Filii Sosnówka i w Filii Ściegny. Udział wzięli uczniowie kl.O-III ze Szkoły Podstawowej  w Sosnówce i Ściegnach.

projekcja filmu edukacyjnego czerwiec 2013 -Ścięgny (2) projekcja filmu edukacyjnego czerwiec 2013 -Ścięgny (4)

projekcja filmu edukacyjnego czerwiec 2013 (6) projekcja filmu edukacyjnego czerwiec 2013 (7)

10. Biblioteka wzięła udział w akcji  pt. „Milion przygód z książką”, która była zainicjowana przez Fundację LOTTO Milion Marzeń i realizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.  W związku z tym biblioteka otrzymała 50 książek dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia z dziećmi w Bibliotece w Miłkowie oraz w Filii w Sosnówce.

IMG_1116IMG_1145

Milion przygód z książką -Wiesz co jesz VII-2013 (1)Milion przygód z książką -Wiesz co jesz VII-2013 (12)

11. W okresie wakacyjnym został także zrealizowany projekt pt. „O finansach… w bibliotece”, który był realizowany pod patronatem Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej a realizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zajęcia zostały przeprowadzone w Filii w Podgórzynie  i Filii w Sosnówce. Mieszkańcy chętnie skorzystali z takiej oferty jaką przygotowała dla nich nasza biblioteka. Ogółem udział wzięło 25 osób.

IMG_1096SAM_5020

kurs -O finansach w bibliotece- 2013 (12)kurs-O finansach w bibliotece-2013 (3)

12. 26 listopada w bibliotece w Miłkowie obchodziliśmy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. W trakcie spotkania dzieci prezentowały swoje misie, brały udział w quizach, konkursach ,zagadkach. Zapoznały się ze znanymi misiami, obejrzały bajkę z serii ” Mis Coralgol” a na koniec odtańczyły taniec misia.

IMG_1631IMG_1637

13. Biblioteka organizuje wystawy czasowe jak i  stałe ekspozycje tematyczne np. można zobaczyć jak dawniej wyglądał  Miłków czy Sosnówka.

14. W dniu 4.12.2013r odbyło się spotkanie w Domu Pomocy Społecznej w Sosnówce z udziałem Pana Stanisława Dąbrowskiego organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Podgórzyn .Tematem spotkania była prelekcja i pokaz  slajdów ” Dzisiaj w Betlejem’. Dzięki ciekawemu tematowi i sympatycznemu prelegentowi starsi ludzie mogli zobaczyć i usłyszeć o ciekawym miejscu w świecie -Betlejem.

spotkanie z Stanisławem Dąbrowskim -DPS Sosnówka grudzień 2013 (2) spotkanie z Stanisławem Dąbrowskim -DPS Sosnówka grudzień 2013 (4)

15. Ferie zimowe w Bibliotece w Podgórzynie rok 2014 .

Dwa tygodnie w Publicznej Bibliotece w Podgórzynie upłynęły pod znakiem doskonałej zabawy . Biblioteka przygotowała atrakcje dla dzieci , które podczas ferii zimowych zechciały swój wolny czas spędzić ćwicząc swoją pamięć i różne umiejętności np. plastyczne czy literackie . Głównym celem Biblioteki było rozwijanie zainteresowań dzieci słowem pisanym, literaturą, zagospodarowaniem w ciekawy sposób czasu wolnego dzieciom , a także dostarczenie im  miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych.

IMG_0942IMG_0972

Skip to content