Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Trzeba obudzić w dziecku zapał do książek. Nie uczynimy tego tłumacząc mu, że jest to ważne. Ani też ucząc je wcześniej czytać. Przeciwnie, dzieci które zbyt wcześnie popychane są do samodzielnych lektur, często po kilku latach zniechęcają się. W ich umyśle czytanie kojarzyć się będzie z przykrością i nudą- bo jak inaczej może się kojarzyć mozolne brnięcie przez tekst, którego małe dziecko często nawet nie rozumie?
Istnieje jednak niezawodny i sprawdzony sposób, by czytanie uczynić atrakcyjnym i przyjemnym dla dziecka. Jest nim – głośne czytanie. Wtedy jedyne co musi zrobić dziecko to słuchać, rozumieć i wyobrażać sobie.

Alan Aleksander Milne pisarz, poeta i dramaturg angielski. Jest on autorem książek dla dzieci: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” oraz „Wiersze dla Krzysia”. Autor stworzył pogodną poetycką opowieść o Kubusiu Puchatku, która stała się znana na całym świecie. Pierwsza książka o przygodach misia o bardzo małym rozumku powstała 14 października 1926 r. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki pięcioletniego Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen. Chatka Puchatka była w pniu starego orzecha, a przy pobliskim mostku odbywały się wyścigi patyczków. Tak powstała opowieść, którą dzisiaj możemy zaliczyć do klasyki literatury dziecięcej.

W Podgórzyńskim przedszkolu dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o bohaterach ze Stumilowego Lasu.

Skip to content